OKOLIE

1. Čiernohronská železnica


Čiernohronská železnica sa nachádza 15km od privátu Green House.

Súprava ČHŽ
Súprava ČHŽ
ČHŽ aj v zime
ČHŽ aj v zime

Čiernohronská železnica (skratka ČHŽ) je úzkokoľajná lesná železnica s rozchodom 760 mm. Premáva na trasách Chvatimech - Hronec - Čierny Balog, Čierny Balog - Vydrovo a Čierny Balog - Dobroč v Slovenskom rudohorí.

Čiernohronská železnička má neopísateľné čaro aj počas zimy. Vyhľadávaná je mikulášska či silvestrovská jazda. Možno aj pre vôňu vareného vínka či horiaceho uhlia v peci parného rušňa, ale bez pochýb pre bezplatný doplnok rozprávkovo zasneženej krajiny.

Cenník, dostupnosť ako aj objednávky nájdete tu:
https://chz.sk/

2. Lesnícky skanzen


Lesnícky skanzen sa nachádza 14 km od Green House

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline sprístupnili Lesy SR v roku 2002 širokej verejnosti - cieľom tohto unikátneho múzea v prírode je priblížiť prácu lesníkov, ale aj históriu ťažby dreva širokej verejnosti zaujímavou formou náučných zastávok na náučnom chodníku.

Symbolický vstup do skanzenu návštevníkov víta nápisom "Ľudská kultúra sa začala vyrubovaním lesov a udržať sa môže len s ich ochranou". Nadčasový výrok potvrdzuje, že lesy boli aj v minulosti vo veľkej miere vyrubované našimi predkami, keďže aj oni potrebovali pôdu, suroviny na stavbu príbytkov, preto klčovali a vypaľovali. Tak kultúra začína aj ničením lesov, ktorého vtedy bolo nekonečný nadbytok, ale my vieme, že všetko je vyčerpateľné a ak by sme lesy nechránili, tak by sa ľudská civilizácia stala minulosťou. Preto druhá časť výroku je absolútna pravda. Ak niektorí návštevníci poznajú krajiny bez lesa vedia, že sú to krajiny bez života.
Otvorené od 1.Mája - 30.Septembra.
Viac info: Lesnícky skanzen


3. Hríbov ako maku !


Pre veľkú skupinu ľudí je zber húb dôležitou súčasťou pohybovej aktivity a duševnej relaxácie. Mnohí z vás určite poznáte ten skvelý pocit, ako je príjemná ranná rosa, vôňa lesa, čerstvý vzduch a džavotavý spev vtákov. V ruke košík a pred vami poriadny lesný nerovný terén, ktorý s ľahkosťou zdolávate a pozeráte, kedy zbadáte prvý dubáčik, alebo inú jedlú hubu.

Ak milujete pocit opísaný vyššie, ste na správnom mieste ! Oblasť okolia Green House je takmer posiata hríbmi rôzneho druhu. Na obrázku vľavo môžete vidieť fotku hríbov ktoré sme nazbierali 30.10.2017.
Tento krásny hríbik nám vyrástol priamo v záhrade penziónu Green House, ktorý môžete vidieť v pozadí. Po odtrhnutí nám po týždni vyrástol rovnako krásny dubáčik znova na tomto istom mieste. 


4. Príroda, turistika a cykloturistikaTuristika a cykloturistika

Ak ste vášnivý turisti, odporúčame Vám vybrať sa na tieto krásne turistiky : Poľana a Zadná Poľana, Dobročský prales, Klenovský Vepor, Prameň Ipľa a ďalšie. Zažijete krásnu prírodu, ktorá nie je preplnená turistami. Turistické mapy môžete nájsť na stránkach : Turistika

Keď sa zahľadíte, môžete vidieť na fotke Green House vedľa kostolíka.
Keď sa zahľadíte, môžete vidieť na fotke Green House vedľa kostolíka.
Klenovský Vepor
Klenovský Vepor
Okruh okolo Polany
Okruh okolo Polany
Prameň Ipľa
Prameň Ipľa
Aj takéto zábery môžete zachytiť v Dobročskom pralese
Aj takéto zábery môžete zachytiť v Dobročskom pralese

Cykloturistika.

Vyznačené cyklotrasy pre náročných aj rekreačných cyklistov (okruh okolo Polany - 127 km, Novohradská cyklomagistrála - 50 km, Vrchárska cyklomagistrála - 33 km)

Ale aj nespočetné možnosti rôznych cyklovychádzok po okolí (Sihlianska planina, Kokava, Látky a pod.)

Viac o cyklotrasách v okolí nájdete tu: cyklotrasy

Kto sa môže pochváliť výhľadom na Vysoké aj Nízke Tatry naraz ?  Stačí sa prejsť na kopce v okolí a budete mať pred sebou tento nádherný výhľad.

Na horizonte môžete vidieť zľava Nízke Tatry - Chopok a Ďumbier a v pravo Vysoké Tatry od Kriváňa po Lomničák. Pod týmito krásnymi horami vidieť obec Lom Nad Rimavicou.
Na horizonte môžete vidieť zľava Nízke Tatry - Chopok a Ďumbier a v pravo Vysoké Tatry od Kriváňa po Lomničák. Pod týmito krásnymi horami vidieť obec Lom Nad Rimavicou.

5. V zime na lyže

Hneď niekoľko možností lyžovačky v okolí

- SKI Čierny Balog - 15 min od Green House.

Kopec dobrej lyžovačky si môžete vychutnať na šiestich zjazdovkách, ktoré sú vhodné pre rodiny s deťmi, náročného lyžiara, začiatočníka, snowboardistu alebo bežkára. Je ľahko dostupné autom aj autobusom. Paragliding, parkovisko, reštaurácia, koliba, bufet vo výstupnej stanici vlekov.

Informácie o SKI Čierny Balog nájdete : INFO

- SKI Centrum Košútka - 18 minút od Green House Lyžiarske stredisko Košútka sa nachádza priamo v Hriňovej v časti Malý Slanec. V areáli sú tri vleky a jeden detský, tzv. nekonečné lano;. Zjazdovky sú rôznej obtiažnosti, ich celková dĺžka je 2,6 km.V areáli strediska ďalej nájdete reštauráciu, požičovňu lyží a lyžiarsku a snowboardovú školu (lekcie je potrebné si dohodnúť vopred telefonicky).

Informácie o SKI Centrum Košútka nájdete : INFO

Bežecké lyžovanie len na pár metrov od Green House. V okolí obce je viacero obľúbených bežeckých trás s nádhernou prírodnou scenériou. Vzhľadom na nadmorskú výšku 1000 m nie je núdza o sneh. V Obci sa pravidelne organizujú aj bežkárske preteky. 

+ Miestny vlek - vhodný pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov (momentálne mimo prevádzky).